PMEG45T15EPDZ
  • Mfr Part #PMEG45T15EPDZ
  • ManufacturerNexperia
  • HQ Part #DS0014653
  • PackageSOT1289(CFP15)
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionSchottky Diode 45V 1.4W SMT SOT1289 15A 800pF
Product Type
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-55℃~+150℃
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Diode TypeSchottky
Reverse Withstand Voltage Vr45V
Average Rectified Current15A
Forward Voltage Drop Vf580mV
Reverse Recovery Time (trr)20ns
Reverse Leakage Current Ir100μA
Package / CaseSOT1289(CFP15)
Installation TypeSMT
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current210A
Forward Voltage VF Max580mV
Partlife CycleActive
Height0.82mm
L x W/Size5.90 x 4.40mm
Country of OriginChina
Original ManufacturerNexperia Semiconductor Co., Ltd.
ApplicationConsumer
Forward Current21A