PMEG060V050EPDZ
  • Mfr Part #PMEG060V050EPDZ
  • ManufacturerNEXPERIA
  • HQ Part #DS0003431
  • PackageCFP-15
  • Lead TimeShip in 4-7Days
  • DescriptionSchottky Diode 60V 1.66W SMT CFP15 5A
  • Customer #
  • Datasheet Datasheet
Product Attributes
TypeDescription Select
Product Type
Maximum Dissipated Power3.75W
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-55℃~+175℃
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Diode Type-
Reverse Withstand Voltage Vr60V
Average Rectified Current5A
Forward Voltage Drop Vf560mV
Reverse Recovery Time (trr)12ns
Reverse Leakage Current Ir400µA
Package / CaseSOT1289(CFP15)
Installation TypeSMT
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current160A
Junction Capacitance510pF
Forward Voltage VF Max560mV
Storage Temperature-65℃~+175℃
Lead Quantity3Pin
Height0.78mm
L x W/Size5.90 x 4.40mm
CertificationAEC-Q101
Printing Code060V 050E
ApplicationAutomotive
Forward Current7A