PMEG060V030EPDZ
  • Mfr Part #PMEG060V030EPDZ
  • ManufacturerNexperia
  • HQ Part #DS0008381
  • PackageSOT1289(CFP15)
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionSchottky Diode 60V 1.66W SMT CFP15 3A
Product Type
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-55℃~+175℃
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Diode Type-
Reverse Withstand Voltage Vr60V
Average Rectified Current3A
Forward Voltage Drop Vf530mV
Reverse Recovery Time (trr)11ns
Reverse Leakage Current Ir30µA
Package / CaseSOT1289(CFP15)
Installation TypeSMT
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current120A
Junction Capacitance350pF
Forward Voltage VF Max530mV
Storage Temperature-65℃~+175℃
Lead Quantity3Pin
Height0.82mm
L x W/Size5.90 x 4.40mm
CertificationAEC-Q101
Printing Code060V U03E
ApplicationAutomotive
Forward Current4.2A