PMEG040V030EPDZ
  • Mfr Part #PMEG040V030EPDZ
  • ManufacturerNexperia(安世)
  • HQ Part #DS0008377
  • PackageSOT1289
  • Lead TimeShip in 4-7Days
  • DescriptionSchottky Diode 40V 1.66W SMT CFP15 3A
  • Customer #
  • Datasheet Datasheet
Product Attributes
TypeDescription Select
Product Type
Maximum Dissipated Power1.66W
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-55℃~+175℃
Diode Type-
Reverse Withstand Voltage Vr40V
Average Rectified Current3A
Forward Voltage Drop Vf490mV
Reverse Recovery Time (trr)11ns
Reverse Leakage Current Ir120µA
Package / CaseSOT1289(CFP15)
Installation TypeSMT
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current120A
Junction Capacitance395pF
Forward Voltage VF Max360mV
Storage Temperature-65℃~+175℃
Lead Quantity3Pin
Height0.78mm
L x W/Size5.90 x 4.40mm
CertificationAEC-Q101
Printing Code040V U03E
Country of OriginChina
Original ManufacturerNexperia Semiconductor Co., Ltd.
ApplicationAutomotive
Forward Current4.2A