PIC12F629-I/P
  • Mfr Part #PIC12F629-I/P
  • ManufacturerMICROCHIP(美国微芯)
  • HQ Part #IC0079667
  • PackageDIP-8
  • Lead TimeShip in 4-7Days
  • Description8-bit Microcontrollers - MCU 1.75KB 64 RAM 6 I/O Ind Temp PDIP8
  • Customer #
  • Datasheet Datasheet
Product Attributes
TypeDescription Select
Product Type
Operating Voltage (Range)2V~5.5V
Program Space TypeFLASH
Program Space Capacity1.75KB
Total Number Of I/O Ports5
Primary Frequency Speed (Max)20MHz
CPU CorePIC
Package / CaseDIP8_9.27X6.35MM
Installation TypeDIP
Lead Quantity8Pin
Maximum Clock Frequency20MHz
Core Size8Bit
Height5.33mm
Country of OriginAmerica
Original ManufacturerMicrochip Technology Inc.
Size9.27 x 6.35mm
EEPROM Capacity128x8B
Core Size8-Bit
Part StatusActive
Operating Temperature-40℃~+85℃
Lead Free Or NotYes
SeriesPIC® 12F