STC8G1K08A-36I-SOP8
  • Mfr Part #STC8G1K08A-36I-SOP8
  • ManufacturerSTC
  • HQ Part #IC0446958
  • PackageSOP-8
  • Lead Time Ship immediately
  • Description8-bit MCU Microcontrollers 1.9~5.5V 8051 36MHz
  • Customer #
  • Datasheet -
Product Attributes View Similar
TypeDescription Select
Product Type
Clock Source-
Operating Voltage (Range)1.9V~5.5V
Program Space TypeFLASH
Program Space Capacity8KB
Total Number Of I/O Ports6
CPU Core8051
Package / CaseSOP-8
Installation TypeSMT
Lead Quantity8Pin
Maximum Clock Frequency36MHz
Partlife CycleActive
Height1.60mm
Country of OriginChina
Original ManufacturerShenzhen STC micro Technology Co., Ltd.
Size4.90 x 3.90mm
EEPROM Capacity4KB
Part StatusActive
Operating Temperature-40℃~+85℃