GD32F103C8T6
  • Mfr Part #GD32F103C8T6
  • ManufacturerGigadevice
  • HQ Part #IC0445887
  • PackageLQFP-48(7x7)
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionCPU core: ARM Cortex-M3 CPU maximum dominant frequency: 108MHz Operating voltage range: 2.6V~3.6V Internal oscillator: with external clock frequency range: 3MHz~32MHz Program FLASH capacity: 64KB Total RAM capacity: 20KB
Product Type
ConnectivityCAN,I²C,SPI,UART/USART,USB
Operating Voltage (Range)2.6V~3.6V
Program Space TypeFLASH
Program Space Capacity64KB(64Kx8)
Total Number Of I/O Ports37
Primary Frequency Speed (Max)108MHz
CPU CoreARM Cortex-M3
InterfaceUSART,I2C,SPI,CAN,USBD
Package / CaseLQFP-48(7x7)
Installation TypeSMT
Lead Quantity48Pin
Maximum Clock Frequency25MHz
Picth0.50mm
Partlife CycleActive
Height1.60mm
Country of OriginChina
Original ManufacturerGigaDevice Semiconductor (Beijing) Inc.
Storage Temperature-55℃~+150℃
Size7.00 x 7.00mm
EEPROM CapacityNone
Core Size32-Bit
Part StatusActive
Operating Temperature-40℃~+85℃