BZT52C12-13-F
  • Mfr Part #BZT52C12-13-F
  • ManufacturerDIODES(美台)
  • HQ Part #DS0038910
  • PackageSOD-123
  • Lead TimeShip in 3-6Days
  • Description100nA@8V 25Ω Single 11.4V~12.7V 370mW 12V SOD-123 Zener Diodes ROHS
  • Customer #
  • Datasheet Datasheet
Product Attributes
TypeDescription Select
Product Type
Voltage Stabilization Value (Range)11.4V~12.7V
Maximum Dissipated Power500mW
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-65℃~+150℃(TJ)
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Forward Voltage Drop Vf900mV
Reverse Leakage Current Ir100nA
Package / CaseSOD-123
Installation TypeSMT
Power500mW
Zzt impedance150Ω
Forward Voltage VF Max900mV
Standard Voltage Regulator12V
The Tolerance Of The Reference Voltage5.39%
Storage Temperature-65~+150℃
Lead Quantity2Pin
Height1.35mm
L x W/Size2.65 x 1.55mm