RVT1A331M0607
  • Mfr Part #RVT1A331M0607
  • ManufacturerHeyue
  • HQ Part #CA0178770
  • PackageSMD,D6.3xL7.7mm
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionSMD Aluminum Electrolytic Capacitor SMD,D6.3xL7.7mm 330µF ±20% 10V 2000Hrs@105℃
Product Type
Ripple Current135mA
Grade-
Equivalent Series Resistance-
SizeΦ6.30 x 7.70mm
Package / CaseSMD,D6.3xL7.7mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-40℃~+105℃
Voltage - Rated10V
Accuracy±20%
Capacity Value330μF
Lead Quantity2Pin
Lifetime @ Temp.2000Hrs@105℃
Partlife CycleActive
CertificationRoHS
Country of OriginChina
Original ManufacturerDongguan Heyue Electronics Co., Ltd
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
SeriesRVT
Height7.70mm