SN74HC14PWR
  • Mfr Part #SN74HC14PWR
  • ManufacturerTI
  • HQ Part #IC0263819
  • PackageTSSOP-14
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionSchmitt Trigger 2V~6V 14Pin 5.2mA TSSOP14 Inverters ROHS
Product Type
CharacteristicSchmitt Trigger
High Level Range1.5V~4.2V
Number of Inputs6
Low Level Range0.3V~1.2V
Package / CaseTSSOP-14
Installation TypeSMT
Supply Voltage2V~6V
Pull Current (IOH)5.2mA
Injecting Current (IOL)5.2mA
Number of Circuits6Channel
Output Current5.2mA
Lead Quantity14Pin
Height1.20mm
L x W/Size5.00 x 4.40mm
Power Supply Current2μA
Input Type-
Operating Temperature-40℃~+85℃