TCRG043216(1206)L1200BT25PPM
  • Mfr Part #TCRG043216(1206)L1200BT25PPM
  • Manufacturer美隆(SUP
  • HQ Part #UN0005074
  • Package1206
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionHigh Precision Chip Fixed Resistors 1206 120Ω ±0.1% 1/8W ±25ppm/℃
Product Type
Package / Case1206
Size3.05 x 1.55mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±25ppm/℃
Power125mW
Accuracy±0.1%
Technology/ProcessThin Film
Rated Voltage150V
Height0.65mm
Partlife CycleActive
Country of OriginChina
Original ManufacturerShenzhen Meilong Electronic Co., Ltd.
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer,
Resistance120Ω