RC0402FR-071K8L
  • Mfr Part #RC0402FR-071K8L
  • ManufacturerYageo
  • HQ Part #RE0010159
  • Package0402
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Resistors 0402 1.8KΩ ±1% 1/16W ±100ppm/℃
Product Type
Package / Case0402
Size1.00 x 0.50mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power62.5mW
Accuracy±1%
Technology/ProcessThick Film
PackingTape/Reel
Reel SizeΦ180mm
Rated Voltage50V
Height0.35mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+155℃
CertificationHF(halogen free), RoHS
Country of OriginChina Taiwan
Original ManufacturerYageo Corporation
BrandYageo
GradeConsumer
SeriesRC
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer
Resistance TypeThick film resistance
Resistance1.8KΩ