SMCJ33CA
  • Mfr Part #SMCJ33CA
  • ManufacturerLittelfuse
  • HQ Part #CP0008257
  • PackageSMC(DO-214AB)
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionESD Suppressor / TVS Diodes Bidirectional 33V 28.2A 1.5KW SMC(DO-214AB)
Product Type
Breakdown Voltage36.7V
Size7.11 x 6.22mm
Height2.62mm
Peak Pulse Current (Ipp)28.2A
Installation TypeSMT
Operating Temperature-65℃~+150℃
Breakdown Voltage - Min36.7V
PolarityBidirectional
Package / CaseSMC(DO-214AB)
Clamping Voltage53.3V
Lead Quantity2Pin
Storage Temperature-65~+175℃
Off State Voltage33V