RC0805FR-074K7L
  • Mfr Part #RC0805FR-074K7L
  • ManufacturerYageo
  • HQ Part #RE0023929
  • Package0805
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Resistors 0805 4.7KΩ ±1% 1/8W ±100ppm/℃
Product Type
Package / Case0805
Size2.00 x 1.25mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power125mW
Accuracy±1%
Technology/ProcessThick Film
PackingTape/Reel
Reel SizeΦ180mm
Rated Voltage150V
Height0.50mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+155℃
GradeConsumer
SeriesRC_L
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer
Resistance TypeThick film resistance
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Resistance4.7KΩ