CC0805KKX7R9BB225
  • Mfr Part #CC0805KKX7R9BB225
  • ManufacturerYageo
  • HQ Part #CA0173306
  • Package0805
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Capacitor (MLCC) 0805 2.2μF ±10% 50V X7R
Product Type
ComponentCeramic
Application Area Mobile Phone,PCs
GradeConsumer
Size2.00 x 1.25mm
Characteristic-
Package / Case0805
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+125℃
Voltage - Rated50V
Accuracy±10%
Capacity Value2.2μF
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Lead Quantity2Pin
DielectricX7R
Temperature coefficient±15%
Reel SizeΦ180mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+125℃
CertificationRoHS,HF(Halogen Free)
Country of OriginChina Taiwan
Original ManufacturerYageo Corporation
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
SeriesCC X7R
Height1.25mm