CC0603KRX7R9BB474
  • Mfr Part #CC0603KRX7R9BB474
  • ManufacturerYageo
  • HQ Part #CA0183998
  • Package0603
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Capacitor (MLCC) 0603 470nF ±10% 50V X7R
Product Type
ComponentCeramic
Application Area General Purpose
GradeConsumer
Size1.60 x 0.80mm
Characteristic-
Package / Case0603
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+125℃
Voltage - Rated50V
Accuracy±10%
Capacity Value470nF
Lead Quantity2Pin
DielectricX7R
Temperature coefficientX7R
Reel SizeΦ180mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+125℃
Certification-
Country of OriginChina Taiwan
Original ManufacturerYageo Corporation
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
SeriesCC
Height0.90mm