GJM1555C1H180GB01D
  • Mfr Part #GJM1555C1H180GB01D
  • ManufacturerMurata
  • HQ Part #CA0002213
  • Package0402
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Capacitor (MLCC) 0402 18pF ±2% 50V C0G(NP0)
Product Type
Application Area RF, Microwave, High Frequency
Grade-
Size1.00 x 0.50mm
CharacteristicHigh Q, Low Loss
Package / Case0402
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+125℃
Voltage - Rated50V
Accuracy±2%
Capacity Value18pF
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Lead Quantity2Pin
DielectricC0G(NP0)
Temperature coefficientC0G
Original ManufacturerMurata Manufacturing Co., Ltd.
Part StatusActive
SeriesGJM
Height0.55mm