0805X476M6R3NT
  • Mfr Part #0805X476M6R3NT
  • ManufacturerFH
  • HQ Part #CA0170887
  • Package0805
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Capacitor (MLCC) 0805 47μF ±20% 6.3V X5R
Product Type
ComponentCeramic
Application Area Consumer
Grade-
Size2.00 x 1.25mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+85℃
Voltage - Rated6.3V
Accuracy±20%
Capacity Value47μF
Lead Quantity2Pin
DielectricX5R
Temperature coefficientX5R
Reel SizeΦ180mm
Partlife CycleActive
Country of OriginChina
Original ManufacturerGuangdong Fenghua Advanced Technology Holding Co.,Ltd.
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
Series-
Height1.25mm