0603X474M160NT
  • Mfr Part #0603X474M160NT
  • ManufacturerFH
  • HQ Part #CA0174667
  • Package0603
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Capacitor (MLCC) 0603 470nF ±20% 16V X5R
Product Type
Application Area Consumer
Grade-
Size1.60 x 0.80mm
Characteristic-
Package / Case0603
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+85℃
Voltage - Rated16V
Accuracy±20%
Capacity Value470nF
Lead Quantity2Pin
DielectricX5R
Temperature coefficientX5R
Reel SizeΦ180mm
Partlife CycleActive
CertificationRoHS
Country of OriginChina
Original ManufacturerGuangdong Fenghua Advanced Technology Holding Co.,Ltd.
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
Series-
Height0.80mm