0201B222K250NT
  • Mfr Part #0201B222K250NT
  • ManufacturerFH
  • HQ Part #CA0174770
  • Package0201
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Capacitor (MLCC) 0201 2.2nF ±10% 25V X7R
Product Type
ComponentCeramic
Application Area Consumer
Grade-
Size0.60 x 0.30mm
Characteristic-
Package / Case0201
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+125℃
Voltage - Rated25V
Accuracy±10%
Capacity Value2.2nF
Lead Quantity2Pin
DielectricX7R
Temperature coefficientX7R
Reel SizeΦ180mm
Partlife CycleActive
Country of OriginChina
Original ManufacturerGuangdong Fenghua Advanced Technology Holding Co.,Ltd.
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
Series-
Height0.30mm