OVK221M1CTR-0807
  • Mfr Part #OVK221M1CTR-0807
  • ManufacturerLelon
  • HQ Part #CA0184138
  • PackageSMD,D8xL6.3mm
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionSMD Aluminum Electrolytic Capacitor SMD,D8xL6.3mm 220µF ±20% 16V 5000Hrs@105℃
Product Type
SizeФ8.00 X 6.30mm
Package / CaseSMD,D8xL6.3mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+105℃
Voltage - Rated16V
Accuracy±20%
Capacity Value220μF
Lead Quantity2Pin
Lifetime @ Temp.5000Hrs@105℃
CertificationRoHS
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
SeriesOVK
Height6.30mm