BZX84C6V2-7-F
  • Mfr Part #BZX84C6V2-7-F
  • ManufacturerDIODES
  • HQ Part #DS0038925
  • PackageSOT-23
  • Lead Time Ship immediately
  • Description3uA@4V 10Ω Single 5.8V~6.6V 350mW 6.2V SOT-23 Zener Diodes ROHS
Product Type
Voltage Stabilization Value (Range)5.8V~6.6V
Maximum Dissipated Power300mW
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-65℃~+150℃
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Forward Voltage Drop Vf900mV
Reverse Leakage Current Ir3µA
Package / CaseSOT-23
Installation TypeSMT
Power300mW
Zzt impedance10Ω
Forward Voltage VF Max900mV
Standard Voltage Regulator6.2V
The Tolerance Of The Reference Voltage6.45%
Storage Temperature-65~+150℃
Lead Quantity3Pin
Height0.98mm
L x W/Size2.90 x 1.30mm