BTA16-600BRG
  • Mfr Part #BTA16-600BRG
  • ManufacturerST
  • HQ Part #DS0135062
  • PackageTO-220AB
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTO-220 TRIACs ROHS
Product Type
Type Of ThyristorTRIAC
To ConfigureSingle
Operating Temperature-40℃~+125℃(TJ)
Installation TypeDIP
Package / CaseTO-220AB
Hold Current(Ih)50mA
On-State Current It(RMS)16 A
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V
Current - Gate Trigger(Igt)50mA
Power Dissipation1W
Vrrm(Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage)600V
Voltage - On State-
Polarization-
Partlife CycleActive
Storage Temperature-40℃~+150℃
Lead Quantity3Pin
Height19.65mm
L x W/Size10.20 x 4.50mm
Country of OriginSwitzerland
Original ManufacturerSTMicroelectronics
Number Of Channels1
Off State Voltage600V