BTA06-800B
  • Mfr Part #BTA06-800B
  • ManufacturerSlkor
  • HQ Part #DS0144970
  • PackageTO-220-3
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTO-220 TRIACs ROHS
Product Type
Type Of ThyristorTRIAC
To ConfigureSingle
Operating Temperature-40℃~+125℃
Installation TypeDIP
Package / CaseTO-220-3
Hold Current(Ih)50mA
On-State Current It(RMS)6 A
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V
Current - Gate Trigger(Igt)50mA
Power Dissipation1W
Vrrm(Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage)800V
Voltage - On State1.55V
Polarization-
Partlife CycleActive
Storage Temperature-40℃~+150℃
Lead Quantity3Pin
Height16.30mm
L x W/Size10.40 x 4.60mm
Country of OriginChina
Original ManufacturerShenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Number Of Channels1
Off State Voltage800V