JCT151K-800R
  • Mfr Part #JCT151K-800R
  • ManufacturerJJW
  • HQ Part #DS0182219
  • PackageTO-252(DPAK)
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTO252-4 Vrrm:800V 500mW 12A
Product Type
Type Of ThyristorSCR
To ConfigureSingle
Operating Temperature-40℃~+150℃
Installation TypeSMT
Package / CaseTO-252(DPAK)
Hold Current(Ih)30mA
On-State Current It(RMS)12 A
Power Dissipation500mW
Vrrm(Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage)800V
Polarization-
Partlife CycleActive
Storage Temperature-40℃~+150℃
Lead Quantity3Pin
Height1.25mm
L x W/Size9.90 x 9.40mm