BTB20-800CW
  • Mfr Part #BTB20-800CW
  • Manufacturer-
  • HQ Part #DS39817272
  • PackageTO-220B
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionThyristors / SCRs 800V 20A TO-220B
Product Type
Type Of Thyristor-
Operating Temperature-40℃~+125℃(TJ)
Installation TypeDIP
Package / CaseTO-220B
On-State Current It(RMS)20A
Lead Quantity3Pin
Height16.30mm
L x W/Size10.40 x 4.60mm
Off State Voltage800V