T491B227M004AT
  • Mfr Part #T491B227M004AT
  • ManufacturerKEMET
  • HQ Part #CA0080996
  • PackageB3528-21
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTantalum Capacitors 220μF ±20% 4V
Product Type
Ripple Current412mA
Application Area Consumer
GradeConsumer
Equivalent Series Resistance500mΩ
Size3.50 x 2.80mm
Characteristic-
Package / CaseB3528-21
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+125℃
Voltage - Rated4V
Accuracy±20%
Capacity Value220μF
PackageTape/Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Lead Quantity2Pin
Lifetime @ Temp.2000Hrs@125℃
Partlife CycleActive
CertificationRoHS,HF(Halogen Free)
MPQ2000pcs
Country of OriginAmerica
Original ManufacturerKemet Corporation
BrandKemet
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
SeriesT491
Type-
Height2.10mm