TAJC156K035RNJ
  • Mfr Part #TAJC156K035RNJ
  • ManufacturerAVX
  • HQ Part #CA0081254
  • PackageC6032-28
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTantalum Capacitors 15μF ±10% 35V
Product Type
Ripple Current280mA
Application Area Consumer
GradeConsumer
Equivalent Series Resistance1.4Ω
Size6.00 x 3.20mm
Characteristic-
Package / CaseC6032-28
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+125℃
Voltage - Rated35V
Accuracy±10%
Capacity Value15μF
PackageTape/Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Lead Quantity2Pin
Partlife CycleActive
CertificationRoHS
MPQ500pcs
Country of OriginAmerica
Original ManufacturerAVX Corporation
BrandAVX
Lead Free Or NotYes
Part StatusActive
SeriesTAJ
Type-
Height2.80mm