SBR10E45P5-7D
  • Mfr Part #SBR10E45P5-7D
  • ManufacturerDIODES
  • HQ Part #DS0013813
  • PackagePowerDI5
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionSchottky Diodes & Rectifiers 10A SBR 45Vrrm
Product Type
Reverse Peak Voltage (Maximum)45V
Diode ConfigurationFreestanding
Operating Temperature-55℃~+150℃
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Reverse Withstand Voltage Vr45V
Average Rectified Current10A
Forward Voltage Drop Vf470mV
Reverse Recovery Time (trr)-
Reverse Leakage Current Ir280µA
Package / CasePowerDI5
Installation TypeSMT
Non-Repetitive Peak Forward Surge Current275A
Forward Voltage VF Max470mV
Forward Voltage VF Min420mV
Storage Temperature-55℃~+150℃
Lead Quantity3Pin
Height1.10mm
L x W/Size5.37 x 3.97mm
CertificationRoHS
Country of OriginAmerica
Original ManufacturerDiodes Incorporated
ApplicationCommon
Forward Current10A