LH1262CACTR
  • Mfr Part #LH1262CACTR
  • ManufacturerVISHAY(威世)
  • HQ Part #IS0002625
  • PackageSMD-8P
  • Lead TimeShip in 4-7Days
  • DescriptionMOSFET Output Optocouplers Dual Photovoltaic MOSFET Driver
  • Customer #
  • Datasheet Datasheet
Product Attributes
TypeDescription Select
Product Type
Number Of Channels2Channel
Input Terminal TypeDC
Type Of OutputPhoto MOSFET
Power700mW
Size10.20 x 6.60mm
Installation TypeSMT
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Forward Voltage Drop (Vf)1.26V
Voltage Dc Reverse (Vr) (Maximum)5V
Operating Temperature-40℃~+85℃
Package / CaseOC_10.2X6.6MM_SM
Lead Quantity8Pin
Storage Temperature-40℃~+150℃
Output Current1μA
Partlife CycleActive
Country of OriginAmerica
Original ManufacturerVishay Intertechnology, Inc.
Isolation Voltage5.3KV
Height3.55mm
Part StatusActive
Forward Current50mA