NCP1117ST50T3G
  • Mfr Part #NCP1117ST50T3G
  • ManufacturerON
  • HQ Part #IC0061553
  • PackageSOT-223-3
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionLDO Voltage Regulators 5.0V 1A Positive SOT223
Product Type
Lead Quantity3Pin
Quiescent Current10mA
Output Current1A
Type Of OutputFixed
Output Voltage 5V
Package / CaseSOT-223-3
Installation TypeSMT
Number of Output Channels1
Input Voltage Range20V
Load Regulation-
PolarizationPositive electrode
Power Supply Rejection Ratio(PSRR)61dB@(120Hz)
Partlife CycleActive
Storage Temperature-65℃~+150℃
Country of OriginAmerica
Original ManufacturerON Semiconductor Inc.
Height1.80mm
Size6.50 x 3.50mm
CharacteristicAnti-static protection; Thermal protection (TSD); Overcurrent Protection (OCP)
Operating Temperature0℃~+125℃