ME6209A33PG
  • Mfr Part #ME6209A33PG
  • ManufacturerMICRONE
  • HQ Part #IC0444733
  • PackageSOT-89-3
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionLinear Voltage Regulators / LDOs 3.3V 250mA SOT89-3 -40℃~+85℃
Product Type
Lead Quantity3Pin
Output Voltage Accuracy±2%
Quiescent Current3μA
Output Current250mA
Type Of OutputFixed
Output ConfigurationPositive
Operating Current500mA
Output Voltage 3.3V
Package / CaseSOT-89-3
Installation TypeSMT
Number of Output Channels1
Input Voltage Range18V
Load Regulation15mV
PolarizationPositive electrode
Height1.60mm
Size4.60 x 2.60mm
Operating Temperature-40℃~+85℃