ERA2AED472X
  • Mfr Part #ERA2AED472X
  • ManufacturerPanasonic
  • HQ Part #RE0206184
  • Package0402
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionHigh Precision Chip Fixed Resistors 0402 4.7KΩ ±0.5% 1/16W ±25ppm/℃
Product Type
Package / Case0402
Size1.10 x 0.50mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±25ppm/℃
Power62.5mW
Accuracy±0.5%
Technology/ProcessThin Film
Height0.35mm
GradeAEC-Q200
SeriesERA-A
Number Of Pins2Pin
Resistance4.7KΩ