ERA-2AED103X
  • Mfr Part #ERA-2AED103X
  • ManufacturerPanasonic
  • HQ Part #RE0025652
  • Package0402
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionHigh Precision Chip Fixed Resistors 0402 10KΩ ±0.5% 1/16W ±25ppm/℃
Product Type
Package / Case0402
Size1.00 x 0.50mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±25ppm/℃
Power62.5mW
Accuracy±0.5%
Technology/ProcessThin Film
Height0.35mm
GradeAEC-Q200
SeriesERA-A
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Resistance10KΩ