ERJ-PB3B5621V
  • Mfr Part #ERJ-PB3B5621V
  • ManufacturerPanasonic Electronic Components
  • HQ Part #UN0000666
  • Package0603
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionHigh Precision Chip Fixed Resistors 0603 5.62KΩ ±0.1% 1/5W ±50ppm/℃
Product Type
Package / Case0603
Size1.60 x 0.80mm
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±50ppm/℃
Power200mW
Accuracy±0.1%
Technology/ProcessThick Film
Height0.45mm
GradeAEC-Q200
SeriesERJ-PB3
Number Of Pins2Pin
Resistance5.62KΩ