AFC07-S24ECA-00
  • Mfr Part #AFC07-S24ECA-00
  • ManufacturerJS
  • HQ Part #CO0889464
  • PackageSMD,P=0.5mm,卧贴
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionFPC / FFC Connectors P=0.50mm 24Pin Drawer Style Horizontal Mounting
Product Type
Thickness0.30mm
ApplicationConsumer
Spacing0.50mm
Rated Voltage50V
Package / CaseSMD, P=0.5mm,Horizontal Patch
Contact MaterialCopper Alloy
Rated Current500mA
Operating Temperature-
Contact CoatingTin
Installation TypeHorizontal Mounting
Contact Type-
Number of RowsSingle row
Number of Positions24Pin
Application LevelConsumer
Partlife CycleActive
Storage Temperature-25~+85℃
Certification-
Contact Resistance20mΩ
Size17.60 x 4.35mm
Height2.00mm