FH12-26S-0.5SH(55)
  • Mfr Part #FH12-26S-0.5SH(55)
  • ManufacturerHRS
  • HQ Part #CO0886461
  • PackageSMD,P=0.5mm,卧贴
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionFPC / FFC Connectors P=0.50mm 26Pin Clamshell-type Horizontal Mounting
Product Type
Thickness0.30mm
ApplicationConsumer
Locking FunctionYes
Spacing0.50mm
Rated Voltage50V
Package / CaseSMD, P=0.5mm,Horizontal Patch
Contact MaterialPhosphor Bronze
Rated Current500mA
Operating Temperature-40℃~+85℃
Contact Coating Thickness-
Contact CoatingGold
TerminationSolder
Installation TypeHorizontal Mounting
Contact Type-
Number of RowsSingle row
Number of Positions26Pin
Connector TypeContact,bottom
Mounting OrientationRight Angle
Application LevelConsumer
Partlife CycleActive
Storage Temperature-10~+50℃
Certification-
Contact PointLower contact
Contact Resistance50mΩ
Size17.10 x 5.60mm
Height2.00mm