LMR16006YQ5DDCTQ1
  • Mfr Part #LMR16006YQ5DDCTQ1
  • ManufacturerTI
  • HQ Part #IC0349219
  • PackageSOT-23-THIN
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionFunction type: step-down Output type: Fixed Input voltage: 4 to 40V Output voltage: 5V Output current (Max.) : 600mA
Product Type
Lead Quantity6Pin
Synchronous RectificationNo
Output Current600mA
Type Of OutputFixed
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
Output Voltage 5V
Switching Frequency 2.1MHz
Topological Structure Step-Down (Buck)
Package / CaseSOT-23-THIN
Installation TypeSMT
Number of Output Channels1
Input Voltage Range4V~40V
Original ManufacturerTexas Instruments Incorporated
Height1.10mm
Size2.90 x 1.60mm
Operating Temperature-40℃~+125℃