RC0603JR-071M1L
  • Mfr Part #RC0603JR-071M1L
  • ManufacturerYageo
  • HQ Part #RE0187166
  • Package0603
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Resistors 0603 1.1MΩ ±5% 1/10W ±100ppm/℃
Product Type
Package / Case0603
Size1.60 x 0.80mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power100mW
Accuracy±5%
Technology/ProcessThick Film
PackingTape/Reel
Reel SizeΦ180mm
Rated Voltage75V
Height0.45mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+155℃
CertificationHF(halogen free), RoHS
Country of OriginChina Taiwan
Original ManufacturerYageo Corporation
BrandYageo
GradeConsumer
SeriesRC
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer
Resistance TypeThick film resistance
Moisture Sensitivity Level (MSL)1(Unlimited)
Resistance1.1MΩ