RC0603FR-07590RL
  • Mfr Part #RC0603FR-07590RL
  • ManufacturerYageo
  • HQ Part #RE0010682
  • Package0603
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Resistors 0603 590Ω ±1% 1/10W ±100ppm/℃
Product Type
Package / Case0603
Size1.60 x 0.80mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power100mW
Accuracy±1%
Technology/ProcessThick Film
PackingTape/Reel
Reel SizeΦ180mm
Rated Voltage75V
Height0.45mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+155℃
GradeConsumer
SeriesRC
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer
Resistance TypeThick film resistance
Resistance590Ω