1206W4J0205T5E
  • Mfr Part #1206W4J0205T5E
  • ManufacturerUniohm
  • HQ Part #RE0189330
  • Package1206
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Resistors 1206 2MΩ ±5% 1/4W ±100ppm/℃
Product Type
Package / Case1206
Size3.10 x 1.55mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power250mW
Accuracy±5%
Technology/ProcessThick Film
PackingTape/Reel
Reel SizeΦ180mm
Rated Voltage200V
Height0.55mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+155℃
CertificationSGS
Country of OriginChina Taiwan
Original ManufacturerUniroyal Electronics Global Co., Ltd.
BrandUniohm
GradeConsumer
Series1206
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer
Resistance TypeThick film resistance
Resistance2MΩ