0603WAJ0472T5E
  • Mfr Part #0603WAJ0472T5E
  • ManufacturerUNIOHM
  • HQ Part #RE0188081
  • Package-
  • Lead TimeShip in 4-7Days
  • DescriptionChip Resistors 0603 4.7KΩ ±5% 1/10W ±100ppm/℃
  • Customer #
  • Datasheet Datasheet
Product Attributes
TypeDescription Select
Product Type
Package / Case0603
Size1.60 x 0.80mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power100mW
Accuracy±5%
Technology/ProcessThick Film
PackingTape/Reel
Reel SizeΦ180mm
Rated Voltage75V
Height0.45mm
Partlife CycleActive
Storage Temperature-55℃~+155℃
CertificationSGS
Country of OriginChina Taiwan
Original ManufacturerUniroyal Electronics Global Co., Ltd.
BrandUniohm
GradeConsumer
Series-
Lead Free Or NotYes
Number Of Pins2Pin
ApplicationConsumer
Resistance TypeThick film resistance
Resistance4.7KΩ