RTT031800FTP
  • Mfr Part #RTT031800FTP
  • ManufacturerRALEC
  • HQ Part #RE0185731
  • Package0603
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionChip Resistors 0603 180Ω ±1% 1/10W ±100ppm/℃
Product Type
Package / Case0603
Size1.60 x 0.80mm
Characteristic-
Installation TypeSMT
Operating Temperature-55℃~+155℃
Temperature Coefficient±100ppm/℃
Power100mW
Accuracy±1%
Technology/ProcessThick Film
Rated Voltage75V
Height0.45mm
BrandRALEC
GradeGeneral
SeriesRTT
Number Of Pins2Pin
Resistance TypeThick film resistance
Resistance180Ω