BTA16-600SWRG
  • Mfr Part #BTA16-600SWRG
  • ManufacturerST
  • HQ Part #DS0134513
  • PackageTO-220AB
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTO-220-3 TRIACs ROHS
Product Type
Type Of ThyristorTRIAC
To ConfigureSingle
Operating Temperature-40℃~+125℃
Installation TypeDIP
Package / CaseTO-220AB
Hold Current(Ih)15mA
On-State Current It(RMS)16A
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V
Current - Gate Trigger(Igt)10mA
Power Dissipation1W
Vrrm(Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage)600V
Polarization-
Partlife CycleActive
Lead Quantity3Pin
Height19.65mm
L x W/Size10.20 x 4.50mm
Country of OriginSwitzerland
Original ManufacturerSTMicroelectronics
Number Of Channels1
Off State Voltage600V