BTA41-800B
  • Mfr Part #BTA41-800B
  • ManufacturerSlkor
  • HQ Part #DS0142585
  • PackageTO-3P
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionTO-3P-3 TRIACs ROHS
Product Type
Type Of ThyristorTRIAC
To ConfigureSingle
Operating Temperature-40℃~+125℃(TJ)
Installation TypeDIP
Package / CaseTO-3P
Hold Current(Ih)80mA
On-State Current It(RMS)40A
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.5V
Current - Gate Trigger(Igt)50mA
Power Dissipation1W
Voltage - On State1.55V
Polarization-
Partlife CycleActive
Storage Temperature-40℃~+150℃
Lead Quantity3Pin
Height21.10mm
L x W/Size15.50 x 4.60mm
Country of OriginChina
Original ManufacturerShenzhen Slkormicro Semicon Co., Ltd.
Number Of Channels1
Off State Voltage800V