BTA16-800CWRG
  • Mfr Part #BTA16-800CWRG
  • ManufacturerJSMSEMI
  • HQ Part #DS39732569
  • PackageTO-220AB-3
  • Lead Time Ship immediately
  • DescriptionThyristors 1 bidirectional thyristor 800V 16A TO-220AB-3
Product Type
Type Of Thyristor1 bidirectional thyristor
Installation TypeDIP
Package / CaseTO-220AB-3
Hold Current(Ih)35mA
On-State Current It(RMS)16A
Gate Trigger Voltage (Vgt)1.3V
Current - Gate Trigger(Igt)35mA
Voltage - On State1.6V
Lead Quantity3Pin
Height16.10mm
L x W/Size10.40 x 4.60mm
Off State Voltage800V